• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası      
UYGUN ADIYAMAN TÜTÜNÜ
1 KG 50 TL Uygun Tütün
ÇELİKHAN TÜTÜNÜ-PARLEMENT MARLBORO İÇİM
Perakende Süper Lux Çelikhan Tütünü 70 Tl
TOPTAN ADIYAMAN TÜTÜNLERİ
15 TL İLE 50 TL ARASI HER ÇEŞİT TÜTÜN MEVCUTTUR
Online Sipariş
BURAYI TIKLAYARAK SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ
2005 TEKEL TÜTÜNÜ
2005 Tekel Tütünü 100 TL
PRESİDENT TEKEL TÜTÜN
President Tekel Tütünü 100 TL
EXPRESS TEKEL TÜTÜNÜ
Express Tekel Tütünü 110 TL
CALBOR TEKEL TÜTÜNÜ
Calbor Tekel Tütünü 80 TL
EYMA TEKEL TÜTÜNÜ
EYMA TEKEL TÜTÜNÜ 80 TL
Toptan Tütün Fiyatlarımız
Perakende Tütün Fiyatlarımız
Sarmalik Tutun Nedir
EXPREESS TEKEL TÜTÜNÜ
2005 TEKEL TOROS TÜTÜNÜ
PRESİDENT TEKEL TÜTÜNÜ
MARLA FİLTRE
Star Gazetesinin Yayınladığı Tütün Haberi

STAR’ın PKK’nın tütün kaçakçılığına dikkati çeken haberi, büyük yankı uyandırdı. Adıyamanlı üreticiler konunun hassasiyetine vurgu yaparak, yerli tütün ve kaçak tütünün birbirine karıştırılmamasını, tütün ile terörün birlikte anılmamasını istedi.

Star Gazetesi’nin dün ‘Terörün yeni finans kaynağı’ başlığıyla manşetten duyurduğu kaçak açık tütün tedarikçiliğinde terör örgütü PKK’nın rolü haberinin ardından, açıklamalar peşpeşe geldi.

Tütün üreticilerinin haklarının savunulmasını amaçlayan, PKK’nın yurtdışından getirdiği kaçak tütünlerle gelir elde etmesine dikkat çekilen habere hassasiyet gösteren Adıyamanlılar, kentin gelir kaynağının tütün olduğunu ve terör örgütünün bu kente giremeyeceğini söyledi. PKK’yı şehre sokmamasıyla bilinen Adıyamanlılar ve TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın  ‘Tütün üreticisi ve PKK’nın bir arada anılmasından’ duydukları üzüntülerini paylaştı. 

TERÖR BARINAMAZ

 “Tütün, Adıyaman’ın göz nuru, alın teri, ekmek teknesidir” diyen TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın PKK’nın kaçak açık tütün ticaretine yöneldiği haberinin ardından kent halkında hassasiyet oluştuğuna dikkati çekti. Aydın, “TBMM’de en başından beri, titizlikle, halkımızın emeğinin yanında yer alarak tütün ile ilgili her türlü girişimi zamanında ve yerinde ele aldık. Her zaman gerçek üreticimizin yanında olduk. Buna rağmen, bir kaç kendini bilmez ve bu durumu istismar etmeye çalışan kötü niyetli kişileri ele alırken, tüm Adıyamanlı hemşerilerimizi ve bu işten evine ekmek götüren insanları hedef göstermek ciddi manada şehrimizi rencide etmiş ve hepimizi derinden yaralamıştır” dedi. Özellikle Çelikhan’da yaşayanların yüzde 80’inin gelirini kıyılmış tütünden sağladığını belirten Aydın, “Tütün üzerinden yanlış işler yapanları da en başta Adıyaman halkının sinesinde barındırmaz. Gerektiğinde onlara da en büyük tepkiyi bu güzel toprakların vatan ve millet sevdasıyla dopdolu insanları verecektir” ifadelerini kullandı. 

KAYIT ALTINA ALINMALI

Adıyaman Çelikhanlı tütün üreticisi Mustafa Aloğlu, bir vergi düzenlemesiyle üreticinin güvence altına alınması gerektiğini söyledi.  Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya’nın ile bu konu da açıklama yaptıklarını belirten Aloğlu, “Kurunun yanında yaş da yanmasın, Çelikhan da yanmasın. Türkiye’nin dört bir yanında mantar gibi açık tütün satıcısı açıldığı gerçek. Ama arka planda tütün üreticisi var. Adıyaman Çelikhan ilçesinin yüzde 100’ünün, yaklaşık 200 bin nüfusunu gelir kaynağı tütün. Biz, PKK terörünün tepe yaptığı 90’da bile örgütün finans kaynağı olmadık. Buradaki üretici, hukuk çerçevesinde güvenli şekilde ekmek parasını kazanmak istiyor. Kaçak açık tütün satıcılarından da rahatsız. Ürettiği tütünün, normal bir şekilde satışının önünün açılmasını istiyor. Tütünün vergisi yüzde 81 olduğu için kayıt dışı oluyor. Yüzde 30’lara düşerse, devlet de kayıt dışı ekonominin önüne geçmiş olur” diye konuştu. 

ÖRGÜT UZAK TUTULMALI

Adıyaman Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Sait Yıldırım, özellikle Çelikhan ilçesinin gelir kaynağının tütün olduğuna dikkati çekerek, “Ama bu tütünü üreten köylüler, şirketleşemediği için vergi vermiyor ve kaçak görünüyor. Bu köylü devletine ve milletine bağlı, PKK’ya destek vermeyen üretici. Devletin bu açık tütün işiyle ilgili düzenlemeye gidip, üreteni de tüketeni de zan altından kurtarmalı. Terör örgütünü de bu işten uzak tutmalıdır” dedi. 

Bölgedeki üreticilerin terör örgütleriyle bir ilgisi olmadığını belirten Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan ise, “Biz Adıyaman tütüncüleri olarak katıldığımız her platformda sarmalık kıyılmış tütünlerin yasal yollarla piyasaya arzının sağlanması için gerekli birlik veya kooperatiflerin kurulmasında kolaylık sağlanmasını söyledik. Yüzde 80’lerde olan verginin aşağılara çekilmesi, ortadaki vergi kaybının önüne geçilmiş olacaktır” ifadesini kullandı. 

İstanbul’da 500 polisle kaçak baskını 

Öte yandan polis de tütün üreticisini korumak için 100 ayrı noktada kaçakçılara operasyon düzenledi. İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Eminönü bölgesindeki bazı iş merkezi ve çarşılara eş zamanlı baskın yaptı. Aramalara Turizm Polisi, Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri de katıldı. 500 polisin katıldığı aramalarda tütün, nargile tütünü, elektronik sigara, çay, telefon, biber gazının da aralarında bulunduğu çok miktarda malzemeye kaçak oldukları gerekçesiyle el konuldu. Bazı işyeri sahipleri gözaltına alındı.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      246 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adiyaman Celikhan Tutunu

 online sipariş verme ile ilgili görsel sonucu
                      
facebook takip et butonu ile ilgili görsel sonucu
twitter takip et ile ilgili görsel sonucu
youtube takip et ile ilgili görsel sonucu